Ana Sayfa Gezilecek Yerler Kiev Gezilecek Yerler Nerelerdir? Kiev’e Nasıl Gidilir? Kiev’de Ulaşım Nasıldır?

Kiev Gezilecek Yerler Nerelerdir? Kiev’e Nasıl Gidilir? Kiev’de Ulaşım Nasıldır?

507
0

İçinde parklar olan şehir çok gördüm ama ilk defa bir parkın içerisinde şehir gördüm. Goethe-Kiev Hakkında

Kiev Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti. Ukrayna’nın diğer şehirlerine oranla gezilecek yerler bakımından çok daha zengindir. Eğer haftasonu kaçamağı yapmak istiyorsanız, vizesiz olsun vize işlemleri ile uğraşmayayım diyorsanız Kiev tam size göre. Üstelik pasaportsuz, yeni çipli kimlikler ile de gidebilirsiniz. Peki Kiev’e nasıl gidilir? Kiev’de gezilecek yerler nerelerdir?

Kiev’e Nasıl Gidilir? Kiev’de Ulaşım Nasıldır?

Kiev’de 2 tane havalimanı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi şehre yakın olan Zhulyani, diğeri şehir merkezi dışında bulunan Boryspil havalimanıdır. Dolar 3.5 iken Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Boryspil Havalimanı’na 200 tl ye bilet alınabiliyordu. Şu sıralar ileri bir tarih için 300 tl ye bilet bulmak mümkün. Ben 2017 Ekim ayında skyscanner ‘dan 195 tl ye Esenboğa-Boryspil, 05:50 deki, Ukraine International firmasından bilet alarak gitmiştim. Ukrayna’da havalimanına indikten sonra sizleri taksiciler karşılıyor. 🙂 Bu taksicilerle pazarlık yaparak 2,3 kişi beraber merkeze gidebilirsiniz. Ben aynı uçaktan bir Türk’le beraber 400 grivna karşılığında Maidan’ a gelmiştim. Sabah kahvaltısı için Varenychna Katyusha mekanını tercih edebilirsiniz. Ucuz, bedava internetinin olması ve metroya yakınlığı sebebiyle doğru tercih diye düşünüyorum.

Sizlere tavsiye edeceğim bir diğer hususta Vodafone Ukraine, Kyivstar vs. gibi telefon hatlarından almanız. Bu sizin çok işinize yarayacak. Ben 75 Grivna’ya içinde 3 gb olan Vodafone hat almıştım. Tek başımaydım ve Rusça’da bilmiyordum. İnternetim sayesinde Google Maps ten yol tarifini kullanarak gideceğim yere hangi vasıtayla gitmem gerektiğini öğrendim. Bu konuda herhangi bir tereddütünüz olmasın 🙂

Kiev’de ulaşım oldukça rahat ve ucuz. Gelişmiş metro ağları mevcut. Ayrıca tramvay ve troleybüs leride tercih edebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

1. Özgürlük Meydanı ve Khreshchatyk Caddesi
Maidan Nezalezhnosti ve Khreshchatyk Caddesi

Maidan Nezalezhnosti(Özgürlük Meydanı), Kiev’in merkez meydanıdır. Birbirinden güzel mimariye sahip binaların bulunduğu Khreshchatyk Caddesi üzerinde bulunur. Ukrayna’nın bağımsızlığı için yapılan ilk gösteri Özgürlük Meydanı’nda yapılmıştır ve o günden bugüne birçok gösteriler yapılmıştır.

2. Aziz Sofya Katedrali
UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Aziz Sofya Katedrali

Başkent Kiev’in en önemli sembollerinden olan Aziz Sofya Katedrali 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Ukrayna’da Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilirken, şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

3. Andrevski Yokuşu ve St. Andrews Kilisesi
Andrevski Yokuşu ve St. Andrews Kilisesi

Geçmişte kentin yönetim merkezi olan üst şehir ile halkın yaşadığı alt şehri birbirinden ayıran sokak. 1711 yılından önce bir patika yol iken, 1711 yılında at arabalarının geçebileceği şekilde büyütülmüş. Yokuştan çıkarken yolun kenarlarında tarihi ve kültürel hediyelik eşyaların satıldığı standlar bulunmaktadır.

4. Mağaralar Manastırı(Pechersk Lavra)
Mağaralar Manastırı(Pecherks Lavra)

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Mağaralar Manastırı(Pecherks Lavra) Ortodokslar için önemli bir dini merkez ve içerisinde 18 adet kiliseyi barındırıyor. Mağaralar Manastırı denmesinin nedeni ise, manastırın altındaki mağaralar. Çan Kulesine çıkarak şehrin manzarasını görebilirsiniz.

5. Golden Gate(Altın Kapı)

11. yüzyılda Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri tarafından yaptırılan Golden Gate(Altın Kapı) kentin önemli tarihi yapılarından biri.

6. Arsenalna Metrosu

Rivayete göre Kiev metroları soğuk savaş döneminde halkı saldırılardan korumak için SSCB tarafından oldukça derine inşa edilmiş. Dünyanın en derin metro istasyonu olan Arsenalna istasyonu 105 metre derinlikte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here