Ana Sayfa Genel Transit Vize İsteyen Ülkeler

Transit Vize İsteyen Ülkeler

646
0

Uçak bileti ararken bazen aktarmalı uçuşların daha uygun olduğunu görürüz. Daha ucuz olduğu için ya da aktarmasız uçuş olmadığı için aktarmalı uçuşu tercih edebiliriz. Fakat pek çoğumuzun gözünden kaçırdığı bir nokta var. Aktarma yapacağımız ülkeden transit vize almamız gerekebilmektedir.

Transit vize aldığınızda aktarma yapacağınız ülkenin havaalanında transit geçiş salonunda bekleyeceksiniz. Havaalanında dışarı çıkamaz, bagajınızı dahi alamazsınız.

Eğer aktarma yapacağınız ülkeden transit vizesi almadan yola çıkmış iseniz, havaalanındaki görevliler sizi uçağa almaz ve Türkiye’ye iade eder.

Türk Vatandaşlarından Transit Vizesi İsteyen Ülkeler Hangileridir?

1.Birleşik Krallık

Muaf olduğunuz durumlar haricinde transit vize almanız gerekmektedir. Eğer Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri vizesi varsa ve en az 6 önce bu ülkelere giriş çıkış yapmışsanız ya da ABD, Kanada veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oturma izninizin bulunması durumunda transit vize almanıza gerek yoktur.

Birleşik krallık vizesine nasıl başvurulur öğrenmek istiyorsan buraya tıklayabilirsiniz.

2.Bulgaristan

Bulgaristan Türk vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Vize istemeyen balkan ülkelerine gitmek istiyorsanız ve schengen vizeniz yoksa transit vize almak zorundasınız.

Bulgaristan vize başvurusu hakkında bilgi almak istiyorsan buraya tıklayabilirsiniz.

3.Almanya

En çok aktarma yapılan ülkelerden bir tanesi olan Almanya schengen vizenizin olmaması durumunda transit vize istemektedir. Fakat Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino, ABD ya da Avrupa Birliği ülkelerinde oturma izniniz varsa muafsınız.

Almanya transit vize işlemleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Çin Halk Cumhuriyeti

24 saatten kısa süre içinde 3. bir ülkeye uçacaksanız transit vize almanız gerekmez. 24 saatten fazla havaalanında bekleyecekseniz Çin Halk Cumhuriyeti sizden transit vize talep etmektedir.

Çin Başkonsolosluğu web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Fransa

Fransa da Çin gibi uçuş saatleri arasında 24 saatten fazla olmamak şartı ile Türk vatandaşlarından transit vize talep etmemektedir. Uçuşlar arasında 24 saatten fazla süre varsa transit vize almak zorundasınız.

Fransa transit vize hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türk vatandaşlarından transit vize isteyen diğer ülkeler aşağıdadır,

  • Yunanistan
  • Çek Cumhuriyeti
  • İsviçre
  • Kanada

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here